Mos u lodh me ate qe kaloi por shiko diten e sotme se e djeshmja nuk kthehet me

0
1216

Kur te zgjohesh ne mengjes, mos e prit mbremjen, se ndoshta kjo dite e jotja eshte e fundit dhe s’te pret koha te mendosh per te djeshmen qe kaloi, e as per te nesermen qe akoma s’ka ardhur.

Kjo dite qe rrezet e diellit te saj te ngrohin dhe arrite t’ia shikosh driten eshte vetem e jotja.

Jeta jote eshte nje dite e vetme, ne mengjes ngjallesh e ne mbremje fle, dhe nuk mund te kthehesh me.

Pra mos e humb kete dite qe peshon sa jeta, behu i kujdesshem brenda ketyre oreve te kufizuara, dhe vepro me seriozitet, adhuroje Krijuesin dhe fale namazin me kujdes, lexo Kur’anin e shenjte dhe me vemendje te plote shih c’kerkohet prej teje.

Ji i kompletuar me trup, me zemer dhe me mend kur ta perkujtosh Allahun e te qendrosh perpara Tij, peshoji veprat tuaja dhe veshtro se cila ane te rendon me teper, krijo moral te larte per veten tende dhe pajtohu me ate qe Allahu caktoi per ty, perpiqu te besh mire per te tjeret, se vetem sot je i gjalle, pra shfry- tezoje rastin e fundit…!

Nga oret e kesaj dite vepro mire dhe nxjerr dobi per veten tende, sikur te ishin vite, dhe nga minutat e oreve te saj kerkoji falje Allahut per mekatet e tua sikur te ishin muaj; pergatitu per heren e fundit sikur do te udhetosh ne mbremje.

Jeto edhe sot dhe qendro i buzeqeshur, i qete e i bute, kenaqu me ate qe te erdhi nga Allahu i Madheruar, kenaqu me femijet e tuaj, bashkeshorten tende, me familjen dhe shtepin tende se edhe sot i keni para syve, mos hidhero askend ne momen- tin e fundit, se nuk kthehesh e as nuk i sheh me ne kete bote.

“Merr ate qe te dhashe dhe behu mirenjohes”(Kur’an 7:144).

Nese sot ke ngrene ushqim te shijshem, te ngrohte, a te demton ushqimi i djeshem i thate e i ftohte, apo ushqimi i te nesermes qe s’e di se si do jete?! Kur sot pive ujin e fresket, te paster e te embel, pse brengosesh per ujin e turbulluar e te njelmet qe pive dje?!

Kij besim ne vetvete e le te jete e qarte kjo dite per ty. Kur t’i drejtohesh ndergjegjes sate e ti flasesh dhimbshem, thuaj: Vetem per sot do t’i korigjoj fjalet qe m’i nxjerr goja, e nuk do shqiptoj fjale te ndyta, sharje, fyerje, pergojime.

Vetem sot do t’i kushtoj rendesi pastertise trupore, dhe do te jem i matur ne te ecur, ne levizje dhe fjale, se neser s’do te jem. Per kete dite jetoj, sot do t’i bej vend ne zemer dobise, do te mbjell ne te dashurine, sinqerite- tin, drejtesine ndaj vetes dhe te tjereve, ndersa drurit te se keqes, arrogances, xhelozise, e kokfortesise do ia kepus deget dhe gjem- bat, e do ta 9’rrenjos.

Vetem per sot do te jetoj dhe do u ofroj te miren te tjereve, do ta vizitoj te semurin, ushqej te uriturin, ndihmoj te dobtin, qendroj prane te ngratit qe i eshte bere padrejtesi, nderoj dijeta- rin, meshiroj te voglin, respektoj plakun. Vetem per ty o e sotme jetoj, e nuk te kujtoj ty o dite e djeshme e te humbi te sotmen, se ti shkove dhe perfundove, rrezet e tua perenduan si ato te diellit. Nuk lotoj per ty, e as nuk te enderroj, se ti na le dhe ike prej nesh, e s’do te kthehesh me kurre. Ty o dite e neserme qe gjendesh ne boten e panjohur nuk te jetoj ne enderra, e as ta dhuroj veten me gjera te paqarta, sepse ti s’je asgje, pasi ende nuk ke arritur, e as qe je e permendur! Per diten tende o njeri, rezervo vepra ne fjalorin e lumturise..